زبان بدن چیست و آیا می توان این زبان را به عنوان یکی از زبان های رسمی دنیا شناخت؟ پاسخ این سؤال می تواند کمی چالش برانگیز باشد. برای کسانی که معتقدند این حرف ها تاثیر چندانی ایجاد نکره و فقط ساخته ذهن بشر است باید عرض کنیم که تنها ۱۱ درصد از ارتباط هر انسان با محیط اطراف با استفاده از گوش ها صورت می پذیرد.

۸۲درصد ارتباط هر انسانی با محیط اطراف خود با چشم ها می باشد و ۷ درصد هم سهم حس های دیگر است. این آمار نشان می دهد که زبان بدن و یا همان بادی لنگوییج چقدر می تواند تاثیرگذار و مهم تلقی شود. سیستم پردازش مغز انسان به گونه ای خلق شده است که تنها ۱۰ درصد از مطالب شنیداری را به طور متوسط به خاطر می سپارد. این عدد برای منابع دیداری به ۲۰ درصد یعنی دو برابر می رسد.

پس با این حساب زبان بدن را می توان رسمی تر از هر زبان زنده دنیا دانست. در ادامه متن قصد داریم جزئیات دقیقی راجع به این زبان را با هم مرور کنیم که می تواند شما را در تعلیم آن یاری رساند.

زبان بدن چیست؟

به مجموعه حرکاتی که در هنگام صحبت کردن با دیگران و برقراری ارتباط با محیط پیرامون خود با اعضای بدن اعم از دست ها، پاها، نحوه ایستادن و نشستن، حرکات صورت، چشم ها و حتی تلورانس صدا ایجاد شده در یک فرد شکل می گیرد، زبان بدن گویند.

این زبان یکی از موثرترین راه ارتباطی در دنیای امروز است. نه فقط برای کسانی که در سیستم فروش و بازاریابی شرکت های بزرگ فعالیت می کنند، بلکه این زبان در حال حاضر برای همه روابط انسانی اعم از روابط عاشقانه، دوستی، دشمنی، قهر و عصبانیت به کار می رود.

حتی سیاستمداران نیز در بسیاری از مواقع برای ارسال پیام های خود از این زبان استفاده می کنند. قدرت این زبان به قدری بالا است که در کمتر از ۶ ثانیه می توان از آن برای تنبیه، تشویق و حتی بی اهمیت جلوه دادن یک موضوعی استفاده کرد.

ضرورت تعلیم زبان بدن

بسیاری از کارشناسان و متخصصان روابط اجتماعی و ارتباطی معتقدند که در هر برخوردی طرف مقابل در ۷ ثانیه نخست تصمیم خود را درباره شما اتخاذ خواهد کرد و بقیه صحبت ها و ادامه این ارتباط کمتر در این رابطه تاثیر گذار خواهد بود. اما واقعاً شما به عنوان فردی با روابط اجتماعی خود و مناسب در ۷ ثانیه از چه چیزی می توانید صحبت کنید

شاید یک سلام و احوالپرسی ساده خیلی بیشتر از این طول بکشد. اما در همین ۷ ثانیه زبان بدن می تواند اطلاعات بسیار زیادی را رد و بدل نموده و قدرت شما را به نمایش بگذارد.

همه ما از همان دوران کودکی به صورت ناخودآگاه با بسیار یاز تکنیک های زبان بدن آشنا هستیم برخی هم به صورت ذاتی بیشتر از بقیه می توانند زبان بدن خود را در جهت ارتباط نزدیک تر به کار بگیرند. اما مانند همه زبان های دنیا این زبان نیز قابل یادگیری است. البته مهم تر از یادگیری زبان بدن، خواسته قلبی شما برای تعلیم آن می باشد.

حالات موثر در زبان بدن

زبان بدن محدود به حرکات یک عضو نشده و همه اعضای بدن در این ارتباط تاثیرگذار می باشند. برخی از مهم ترین و حیاتی ترین تکنیک های استفاده از زبان بدن را در حالت های مختلف در زیر با هم مرور می کنیم.

حالت چهره

اولین عضوی از بدن که در زبان بدن تاثیر خود را آغاز می نماید، چهره است. هر کسی در دید اول به چهره طرف مقابل نگاه می اندازد. تاثیرپذیری از چهره خود یک علم کامل می باشد. شادی، ترس، غم، عصبانیت، خشنودی و یا عدم خشنودی و هر حسی که شما نسبت به طرف مقابل خود دارید در همان دید اول با حالت چهره شما مشخص خواهد شد.

برای داشتن حالت چهره عالی در هر برخوردی سعی کنید لبخندی ملایم در چهره داشته باشید. البته تکنیک حالت چهره در نوع برخوردها متفاوت خواهد بود. با این حال گشاده رویی همیشه شما را یک قدم جلوتر خواهد برد.

ژست بدن

ژست بدن از چند قسمت مختلف تشکیل می شود. در درجه اول نوع لباس پوشیدن و مرتب بودن آنها این ژست را در چشم بیننده ترسیم می کند. بدون یک لباس مرتب هیچ زبانی شما را به چهره موفق یک مذاکره تبدیل نخواهد نمود. پوشیدن لباس تمیز یکی از فرهنگ های بسیار عالی ما ایرانی ها در مقابل مهمان است. بعد از لباس نحوه قرار گیری دست ها و پاها هم در حالت نشسته و هم در حالت ایستاده و حرکات آنها در حین صحبت می توانند پیام های مختلفی را به طرف مقابل ارسال نمایند.

صدا

جالب است بدانید که در یک گفتگو دوستانه کلماتی که از زبان شما خارج می شوند تنها ۷ درصد تاثیرگذاری را تشکیل می دهند. در واقع ساعت ها وقت گذاشتن شما برای نوشتن متن یک سخنرانی یا یک گفتگوی کاری تنها روی ۷ درصد کل کار تاثیر خواهد داشت. ۹۳ درصد بقیه این ارتباط بین تن صدا، لحن صحبت و حرکات سایر اعضای بدن تقسیم می شود. ۵۵ درصد مربوط به حرکات اعضای بدن و ۳۸ درصد هم مربوط به لحن صحبت و تن صدایی است که شما در یک گفتگو ایجاد می نمایید.

حرکات اعضای بدن

در آخر هم نوبت به حرکاتی است که شما در حین صحبت از آنها استفاده می نمایید. حرکات دست در یک مکالمه همگی دارای معنی و مفهوم می باشند. حتی اگر طرف مقابل شما به تکنیک های زبان بدن آگاه نباشد، باز هم از نظر حسی با آنها ارتباط برقرار نموده و از آنها تاثیر خواهد پذیرفت.

 

مثال های کاربردی از زبان بدن

زبان بدن در زندگی روزمره ما هر روزه در حال استفاده است. برای سلام کردن، خداحافظی، آدرس دادن، تاکسی گرفتن و ابراز احساسات ما به صورت دائمی از این زبان استفاده می نماییم. حتی استفاده از زبان بدن به موقعیت جغرافیایی جهانی هم محدود نشده و همه مردم دنیا به صورت واحد از این تکنیک ها بهره می برند. از این رو با یادگیری این زبان می توانید یک زبان بین المللی را فرا بگیرید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

رایانامه شما منتشر نخواهد شد. لطفا فیلد های ضروری را پر کنید.