هرآنچه یک مهندس نیاز دارد بداند قسمت ۴

چگونه تغییرات استاندارد IATF 16949 را در سازمان خود جاری کنیم؟

در اینگونه شرایط یا سازمان شما قصد به پیاده سازی الزامات برای اولین بار دارد و یا هدف تغییر و به روز رسانی از ISO/TS به IATF 16949 می باشد. لذا در این شرایط مراحل زیر پیشنهاد می گردد.

۱- شناخت وضعیت سازمان در صورت جاری بودن استاندارد ISO/TS با استفاده از مشاورین و همچنین حضور کلیه واحدهای سازمان برای شناخت نقاط ضعف و قوت.

۲- ارائه آموزشهای مناسب به کلیه پرسنل سازمان به منظور آشنایی با الزامات و تغییرات استاندارد IATF

۳- پیاده سازی الزامات در سازمان، تعریف دستورالعمل های جدید در صورت نیاز، تغییرات فرمی و مدارک فنی و مهندسی و اعمال تغییرات لازم.

۴- پیاده سازی و بررسی بندهای جدید استاندارد به طور خاص و بررسی چندین باره بندهای جهت به منظور حصول اطمینان از پیاده سازی آنها.

۵- برگزاری ممیزی های داخلی، جلسات، و همچنین بررسی نتایج به منظور شناخت نقاط ضعف.

۶- اعلام آمادگی سازمان برای برگزاری یک ممیزی کامل و بررسی روند نهایی پیاده سازی الزامات.

مواردی که اشاره شد به طور کلی بوده و می تواند محدود به این موارد نباشد و بسته به وسعت و قدرت سازمان شما می تواند این موارد تغییر کند.

صنعت خودرو نمونه‌اي از صنايعي است كه مجموعه‌اي از ويژگي‌ها مانند محصولات پيچيده، اهميت بالاي كيفي، الزامات ايمني، بازار گسترده فروش، ضريب اشتغال‌زايي قابل توجه و غيره را همزمان دارا مي‌باشد. با در نظر گرفتن تمام ويژگي‌ها، سيستم مديريت كيفيتي كه براي يك مجموعه توليد كننده خودرو و يا قطعات آن گزينش مي‌گردد، بايد حائز شرايط و الزاماتي باشد كه توانايي پاسخگويي به تمامي موارد فوق را دارا باشد. سرمايه‌گذاري‌هايي كه در سطح جهان در صنعت خودرو صورت گرفته و نيز توجه دقيق به زنجيره‌هاي تأمين (Supply Chain) و تلاش خودروسازان به ارتقاء تأمين‌كنندگان اين صنعت، از دير باز عاملي براي ايجاد استانداردهاي معتبري، همچون QS 9000 و VDA 6.1 بوده است.

هدف اين استاندارد نزديك كردن خواسته‌ها و انتظارات مرتبط با سيستم مديريت كيفيت سازندگان قطعات خودرو و ايجاد زباني مشترك بين آن‌ها و خودروسازان است.

با توجه به استقبال گسترده از این استاندارد، هم اكنون دريافت گواهينامه IATF 16949 توسط بسياري از خودروسازان جهان به عنوان يك الزام مطرح گرديده و حركت به سوي پياده‌سازي اين استاندارد را می‌توان از گام‌های نخست براي ورود به بازارهاي جهاني خودروسازي محسوب نمود.

 

1 دیدگاه برای “چگونه تغییرات استاندارد IATF 16949 را در سازمان خود جاری کنیم؟”

  • Many people have turned to antibacterial soap for years, believing them to be a safe and effective way to remove dirt and germs from the body and hands, and more effective than traditional soap and water cialis without a prescription Or what symptoms will be

دیدگاه خود را بنویسید

رایانامه شما منتشر نخواهد شد. لطفا فیلد های ضروری را پر کنید.