۷ توصیه کوتاه و کاربردی در کسب و کارها در سال ۱۳۹۹

نظرها/ مقالات /توسط مازیار جهادی

بحران اقتصادی، نوسانات قیمت ارز، نوسان قیمت مواد اولیه از جمله فولاد، مواد پلیمری و… در سال ۱۳۹۸ که شروع آن در سال ۱۳۹۷ انجام شده بود، کسری بودجه دولت، شیوع بیماری کرونا، افزایش چشمگیر حقوق و… تهدیدات و فرصتهایی را در سال ۱۳۹۹ ایجاد می کند، که سال بسیار سختی را در حوزه کسب کار پیشبینی می شود کرد. این دشواری برای ۳ ماه اول سال به مراتب سختتر خواهد بود و اگر با همان شیوه مدیریت در سنوات قبل مدیریت کنیم،  قطعا شاهد افول و حتی از بین رفتن کسب و کار خواهیم بود.

به عنوان یک فعال #مشاور مدیریت، اقتصادی و معلم کسب و کار چند توصیه برای سال پیش رو ارائه خواهم داد، امید است راهگشا برای صاحبان بنگاههای اقتصادی باشد.

  • تهیه چشم انداز حتی اگر شده بسیار کوتاه مدت

چون قدرت چشم انداز در مسیر پرتلاطم سال ۱۳۹۹ می تواند به عنوان نقشه راه بوده و در برابر ناملایمات مسیر را بدرستی به ما نشان دهد.

  • با توجه به افزایش حقوق در سال جاری و تاثیر آن به صورت مستقیم و غیر مستقیم(مواد اولیه، حمل و نقل، بسته بندی و انرژی و …) و افزایش بهای ارز، مصوبه ها و سختگیری های آتی وزارت اقتصاد و دارایی و در نهایت تاثیر آن بر قیمت محصولات نهایی پیشنهاد می گردد:

الف- تهیه بودجه بندی هزینه ها در ابتدای سال

ب- محاسبه بهای تمام شده با تکنیک های مهندسی صنایع (اسمی و عملکرد) و تحلیل شکاف

ج- به روز آوری و پایش بودجه و بهای تمام شده به صورت ماهانه و هدف گذاری مجدد

د- تولید نسل محصولات اکونومی جهت حفظ مشتریان کنونی

ه- برنامه ریزی دقیق برای مخارج

  • در ۱۸ سال اخیر هرجا توانستیم در بنگاههای اقتصادی ستاد بحران ایجاد کنیم و با تکیه بر تکنیک اتاق فکر، مشکلات مدیریت و تهدیدات به فرصت و نقاط ضعف برطرف گردیده ند. لذا شدیدا توصیه می گردد برای مهار ناملایمات پیش رو ستادهای بحران را با حضور افراد کلیدی و در صورت امکان استفاده از مشاوران زبده و حداقل در تناوب هفتگی راه اندازی کنید.
  • تقویت هسته بازاریابی و تهیه برنامه های جامع بازاریابی و فروش جهت جذب مخاطبین و آموزش اعضا تیم بازاریابی و فروش با توجه به محدودیتهای پیش رو و کم شدن فرصتها از یک سو و چند تخصصی شدن اعضا تیم از سوی دیگر

 

اما چند فرصت بسیار عالی که در سال جدید به وجود آمده و می توان از آنها به خوبی و با برنامه ریزی بهره برداری کرد:

  • پس از شیوع کرونا عادت خرید مردم از خرید عادی به خرید اینترنتی به شکل مناسبی در حال تغییر است.
  • چند روز قبل یک آمار دیدم که رشد صادرات از ویتنام ۲۸ درصد رشد داشته و دنیا به چین نمی تواند اعتماد دوباره داشته باشه و دنبال جایگزین است که بتواند منابع لازمه را تامین نماید و از طرف دیگه فروش محصولات لوکس به علت کرونا توی دنیا حدود ۷۰ درصد کاهش داشته که باعث شده برندی مثل باربری ۳۰درصد از فروشگاههاش را موقتا ببنده.

با توجه به کاهش فروش محصولات لوکس و عدم رقبت به خرید محصولات چینی به نظر می رسد قابلیت انعطاف و سرعت عمل بنگاههای اقتصادی که بتوانند نیاز مشتریان را برآورده کنند می تواند راهگشا باشد.

  • با توجه به دوران قرنطینه و بیکاری مردم و گذراندن زمان در فضای مجازی زمان بسیار خوبیست برای  برند سازی و معرفی مزیت های رقابتی در فضای مجازی

 

و در کلام آخر و پس از ارائه ۷ توصیه کوتاه و کاربردی در کسب و کارها در سال ۱۳۹۹ باید متذکر شد، قرنطینه فعلی زمان بسیار خوبی برای تفکر، تعقل و برنامه ریزی برای بهبود کسب و کار است.

مازیار جهادی

دیدگاه خود را بنویسید

رایانامه شما منتشر نخواهد شد. لطفا فیلد های ضروری را پر کنید.